Гуров

Координати: 51°49′N 14°14′E / 51.817° СГШ; 14.233° ИГД / 51.817; 14.233
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гуров
Поглед кон Гуров
Поглед кон Гуров
Поглед кон Гуров
Гуров во рамките на Германија
Гуров
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Бург
Градоначалник Ерна Коперман (DW)
Основни податоци
Површина 6,62 км2
Надм. височина 58 м
Население 534 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03096
Повик. бр. 035606
Портал www.amt-burg-spreewald.de
Местоположба на Гуров во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°49′N 14°14′E / 51.817° СГШ; 14.233° ИГД / 51.817; 14.233

Гуров (германски: Guhrow) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)