Пајц

Координати: 51°52′0″N 14°25′0″E / 51.86667° СГШ; 14.41667° ИГД / 51.86667; 14.41667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пајц
Поранешна железара во Пајц
Поранешна железара во Пајц
Поранешна железара во Пајц
Грб на Пајц
Пајц во рамките на Германија
Пајц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Пајц
Градоначалник Бернд Шулце (независен)
Основни податоци
Површина 13,38 км2
Надм. височина 61 м
Население 4.372 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 327 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03185
Повик. бр. 035601
Портал www.peitz.de
Местоположба на градот Пајц во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°52′0″N 14°25′0″E / 51.86667° СГШ; 14.41667° ИГД / 51.86667; 14.41667

Пајц (германски: Peitz, долнолужички: Picnjo) — град во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)