Прејди на содржината

Дренов

Координати: 51°52′0″N 14°22′0″E / 51.86667° СГШ; 14.36667° ИГД / 51.86667; 14.36667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дренов
Стара градба на противпожарната бригада
Стара градба на противпожарната бригада
Стара градба на противпожарната бригада
Дренов во рамките на Германија
Дренов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Пајц
Градоначалник Фриц Кшамер (UBB Дренов)
Основни податоци
Површина 10,95 км2
Надм. височина 61 м
Население 501 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03185
Повик. бр. 035601
Портал www.Drehnow.de
Местоположба на Дренов во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°52′0″N 14°22′0″E / 51.86667° СГШ; 14.36667° ИГД / 51.86667; 14.36667

Дренов (германски: Drehnow) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)