Дисен-Штризов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дисен-Штризов
Црква во Дисен
Црква во Дисен
Црква во Дисен
Дисен-Штризов во рамките на Германија
Дисен-Штризов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Бург
Месни единици 2
Градоначалник Фред Кајзер (независен)
Основни податоци
Површина 19,72 км2
Надм. височина 58 м
Население 975 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03096
Повик. бр. 035606
Портал www.amt-burg-spreewald.de
Местоположба на Дисен-Штризов во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°49′0″N 14°18′0″E / 51.81667° СГШ; 14.30000° ИГД / 51.81667; 14.30000Координати: 51°49′0″N 14°18′0″E / 51.81667° СГШ; 14.30000° ИГД / 51.81667; 14.30000

Дисен-Штризов или на долнолужички Дешно-Стрјажов (германски: Dissen-Striesow) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија. Општината се состои од двете села Дешно и Стрјажов. Дешно-Стрјажов припаѓа во групата општини во која сè до денеска се зборува долнолужичкосрпскиот (долнолужичкиот) јазик.

Личности[уреди | уреди извор]

  • Богумил Швјела (1873–1948), свештеник, јазичар, еден од основачите на лужичката надинституција Домовина и парох од 1913 до 1941 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)