Прејди на содржината

Колквиц

Координати: 51°45′0″N 14°15′0″E / 51.75000° СГШ; 14.25000° ИГД / 51.75000; 14.25000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Колквиц
Ресторан во близина на Глинциг
Ресторан во близина на Глинциг
Ресторан во близина на Глинциг
Грб на Колквиц
Колквиц во рамките на Германија
Колквиц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Градоначалник Фриц Хандров
Основни податоци
Површина 104,02 км2
Надм. височина 126 м
Население 9.269 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03099
Повик. бр. 0355, 035603, 035604, 035606
Портал www.kolkwitz.de
Местоположба на Колквиц во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°45′0″N 14°15′0″E / 51.75000° СГШ; 14.25000° ИГД / 51.75000; 14.25000

Колквиц (германски: Kolkwitz, долнолужички: Golkojce) — општина во округот Шпре-Ниса, во југоисточен Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]