Черниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Черниц
Црква во Черниц
Црква во Черниц
Црква во Черниц
Грб на Черниц
Черниц во рамките на Германија
Черниц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Деберн-Ланд
Месни единици 2
Градоначалник Петер Дробиг (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,23 км2
Надм. височина 129 м
Население 1.234 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03130
Повик. бр. 035600
Местоположба на Черниц во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°34′59″N 14°37′0″E / 51.58306° СГШ; 14.61667° ИГД / 51.58306; 14.61667Координати: 51°34′59″N 14°37′0″E / 51.58306° СГШ; 14.61667° ИГД / 51.58306; 14.61667

Черниц (германски: Tschernitz) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)