Турнов-Прајлак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Турнов-Прајлак
Грб на Турнов-Прајлак
Турнов-Прајлак во рамките на Германија
Турнов-Прајлак
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Пајц
Месни единици 2
Градоначалник Хелмут Фрис (WGT)
Основни податоци
Површина 38,02 км2
Надм. височина 59 м
Население 1.102 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03185
Повик. бр. 035601
Местоположба на Турнов-Прајлак во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°52′0″N 14°24′0″E / 51.86667° СГШ; 14.40000° ИГД / 51.86667; 14.40000Координати: 51°52′0″N 14°24′0″E / 51.86667° СГШ; 14.40000° ИГД / 51.86667; 14.40000

Турнов-Прајлак (германски: Turnow-Preilack) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)