Прејди на содржината

Најсе-Малксетал

Координати: 51°37′0″N 14°41′59″E / 51.61667° СГШ; 14.69972° ИГД / 51.61667; 14.69972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Најсе-Малксетал
Црква во Најсе-Малксетал
Црква во Најсе-Малксетал
Црква во Најсе-Малксетал
Најсе-Малксетал во рамките на Германија
Најсе-Малксетал
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Деберн-Ланд
Месни единици 5
Градоначалник Еберхард Милер (независен)
Основни податоци
Површина 82,57 км2
Надм. височина 120 м
Население 1.596 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03159
Повик. бр. 035600
Местоположба на Најсе-Малксетал во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°37′0″N 14°41′59″E / 51.61667° СГШ; 14.69972° ИГД / 51.61667; 14.69972

Најсе-Малксетал (германски: Neiße-Malxetal) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)