Шмогров-Феров

Координати: 51°51′0″N 14°13′0″E / 51.85000° СГШ; 14.21667° ИГД / 51.85000; 14.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмогров-Феров
Авионски поглед кон Шмогров-Феров
Авионски поглед кон Шмогров-Феров
Авионски поглед кон Шмогров-Феров
Шмогров-Феров во рамките на Германија
Шмогров-Феров
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Бург
Месни единици 2
Градоначалник Улрике Кецмерик (WSF)
Основни податоци
Површина 30,11 км2
Надм. височина 55 м
Население 804 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03096
Повик. бр. 035603, 035606
Портал www.amt-burg-spreewald.de
Местоположба на Шмогров-Феров во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°51′0″N 14°13′0″E / 51.85000° СГШ; 14.21667° ИГД / 51.85000; 14.21667

Шмогров-Феров (германски: Schmogrow-Fehrow) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)