Нојхаузен/Шпре

Координати: 51°40′59″N 14°25′0″E / 51.68306° СГШ; 14.41667° ИГД / 51.68306; 14.41667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојхаузен/Шпре
Железничка станица во Нојхаузен
Железничка станица во Нојхаузен
Железничка станица во Нојхаузен
Знаме на Нојхаузен/Шпре
Грб на Нојхаузен/Шпре
Нојхаузен/Шпре во рамките на Германија
Нојхаузен/Шпре
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Градоначалник Дитер Перко (ДХС)
Основни податоци
Површина 147,90 км2
Надм. височина 83 м
Население 4.967 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03058
Повик. бр. 035605
Портал www.neuhausen-spree.de
Местоположба на Нојхаузен/Шпре во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°40′59″N 14°25′0″E / 51.68306° СГШ; 14.41667° ИГД / 51.68306; 14.41667

Нојхаузен/Шпре (германски: Neuhausen/Spree) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)