Вербен (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вербен
Црква во Вербен
Црква во Вербен
Црква во Вербен
Вербен (Бранденбург) во рамките на Германија
Вербен (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Бург
Месни единици 2
Градоначалник Јоаким Дике
Основни податоци
Површина 24,94 км2
Надм. височина 58 м
Население 1.708 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03096
Повик. бр. 035603
Портал www.amt-burg-spreewald.de
Местоположба на Вербен во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°49′N 14°14′E / 51.817° СГШ; 14.233° ИГД / 51.817; 14.233Координати: 51°49′N 14°14′E / 51.817° СГШ; 14.233° ИГД / 51.817; 14.233

Вербен (германски: Werben, долнолужички: Wjerbno) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)