Бризен (Шпревалд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бризен
Бризен (Шпревалд) is located in Германија
Бризен (Шпревалд)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Бург
Градоначалник Клаус Хајнрих (DW)
Основни податоци
Површина 9,04 км2
Надм. височина 58 м
Население 771 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03096
Повик. бр. 035606
Портал Бризен
Местоположба на Бризен во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Координати 51°49′N 14°15′E / 51.817° N; 14.250° E / 51.817; 14.250Координати: 51°49′N 14°15′E / 51.817° N; 14.250° E / 51.817; 14.250

Бризен (германски: Briesen) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски)