Грос Шаксдорф-Зимерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Шаксдорф-Зимерсдорф
Црква во Грос Шаксдорф-Зимерсдорф
Црква во Грос Шаксдорф-Зимерсдорф
Црква во Грос Шаксдорф-Зимерсдорф
Грб на Грос Шаксдорф-Зимерсдорф
Грос Шаксдорф-Зимерсдорф во рамките на Германија
Грос Шаксдорф-Зимерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Деберн-Ланд
Градоначалник Волфганг Кацула
Основни податоци
Површина 25,11 км2
Надм. височина 85 м
Население 892 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03149
Повик. бр. 035695
Местоположба на Грос Шаксдорф-Зимерсдорф во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°41′11″N 14°37′30″E / 51.68639° СГШ; 14.62500° ИГД / 51.68639; 14.62500Координати: 51°41′11″N 14°37′30″E / 51.68639° СГШ; 14.62500° ИГД / 51.68639; 14.62500

Грос Шаксдорф-Зимерсдорф (германски: Groß Schacksdorf-Simmersdorf, долнолужички: Tšěšojce-Žymjerojce) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)