Јеншвалде

Координати: 51°51′43″N 14°29′57″E / 51.86194° СГШ; 14.49917° ИГД / 51.86194; 14.49917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јеншвалде
Хидроелектрична централа во Јеншвалде
Хидроелектрична централа во Јеншвалде
Хидроелектрична централа во Јеншвалде
Јеншвалде во рамките на Германија
Јеншвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Пајц
Месни единици 4
Градоначалник Хајнц Швицер (независен)
Основни податоци
Површина 81,24 км2
Надм. височина 62 м
Население 1.532 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03197, 03172
Повик. бр. 035607, 035696
Местоположба на Јеншвалде во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°51′43″N 14°29′57″E / 51.86194° СГШ; 14.49917° ИГД / 51.86194; 14.49917

Јеншвалде или Јаншојце (германски: Jänschwalde, долнолужички: Janšojce) — општина во Долна Лужица на исток од округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија. Јаншојце лежи на левиот брег на реката Лужичка Ниса во близина на границата со Полска. Јаншојце е едно од малкуте села на север од Котбус („Хошебуз“), во кое сè уште се говори долнолужичкиот јазик.

Административно уредување[уреди | уреди извор]

  • Јаншојце (Јеншвалде)
  • Јаншојце-Пипанојце (Јеншвалде-Колони)
  • Јаншојце-Јутшо (Јеншвалде-Исток)
  • Дрјејце (Древиц)
  • Грешно (Грисен)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)