Деберн

Координати: 51°37′N 14°36′E / 51.617° СГШ; 14.600° ИГД / 51.617; 14.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Деберн
Административна зграда во Деберн
Административна зграда во Деберн
Административна зграда во Деберн
Грб на Деберн
Деберн во рамките на Германија
Деберн
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Деберн-Ланд
Градоначалник Еберхард Кох (СлДП)
Основни податоци
Површина 15,73 км2
Надм. височина 144 м
Население 3.166 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 201 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03159
Повик. бр. 035600
Портал www.doebern.de
Местоположба на градот Деберн во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°37′N 14°36′E / 51.617° СГШ; 14.600° ИГД / 51.617; 14.600

Деберн (германски: Döbern) — град во округот Шпре-Ниса, во југоисточен Бранденбург, Германија. Се наоѓа 25 километри југоисточно од Котбус и 15 километри јужно од Форст.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)