Визенгрунд

Координати: 51°42′0″N 14°34′0″E / 51.70000° СГШ; 14.56667° ИГД / 51.70000; 14.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Визенгрунд
Црква во Визенгрунд
Црква во Визенгрунд
Црква во Визенгрунд
Визенгрунд во рамките на Германија
Визенгрунд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Деберн-Ланд
Месни единици 5
Градоначалник Егберт С. Пјосик (FWW)
Основни податоци
Површина 50,08 км2
Надм. височина 87 м
Население 1.347 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03149
Повик. бр. 035694, 035695
Местоположба на Визенгрунд во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°42′0″N 14°34′0″E / 51.70000° СГШ; 14.56667° ИГД / 51.70000; 14.56667

Визенгрунд (германски: Wiesengrund) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)