Прејди на содржината

Тајхланд

Координати: 51°47′59″N 14°25′0″E / 51.79972° СГШ; 14.41667° ИГД / 51.79972; 14.41667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тајхланд
Железничка станица во Тајхланд
Железничка станица во Тајхланд
Железничка станица во Тајхланд
Грб на Тајхланд
Тајхланд во рамките на Германија
Тајхланд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Месна заед. Пајц
Месни единици 3
Градоначалник Хелмут Гајслер (независен)
Основни податоци
Површина 34,87 км2
Надм. височина 62 м
Население 1.113 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03185
Повик. бр. 035601
Местоположба на Тајхланд во рамките на округот Шпре-Ниса
Карта
Карта
Координати 51°47′59″N 14°25′0″E / 51.79972° СГШ; 14.41667° ИГД / 51.79972; 14.41667

Тајхланд (германски: Teichland, долнолужички: Gatojce) — општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)