Бург

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бург може да се однесува на следниве места во:

Германија
  • Бург (Магдебург) — град во округот Јерихов, Саксонија-Анхалт
  • Бург (Дитмаршен) — општина во округот Дитмаршен, Шлезвиг-Холштајн
  • Бург (Ајфел) — општина во округот Ајфел Битбург-Прим, Рајнска област-Пфалц
  • Бург (Мозел) — општина во округот Бернкастел-Витлих, Рајнска област-Пфалц
  • Бург (Шпревалд) — општина во округот Шпре-Ниса, Бранденбург
  • Бург Штаргард (до 1929 г.: Штаргард) — град во округот Мекленбуршка Езерска Област, Мекленбург-Западна Померанија
Швајцарија
Белгија