Разлика помеѓу преработките на „Скопски Санџак“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одбиена последната промена (од 109.93.203.16) и ја поврати преработката 4277008 на Тиверополник
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Отповикано
(Одбиена последната промена (од 109.93.203.16) и ја поврати преработката 4277008 на Тиверополник)
Ознака: Рачно отповикување
{{Главна|Прва балканска војна|Лондонски договор (1913)}}
 
Во текот на Првата балканска војна, 1912 година и на почетокот од 1913 година Скопскиот санџак бил ослободенокупиран од Кралството Србија. Врз основа на Лондонскиот договор, потпишан на Лондонската конференција 1913 година, неговите територии станале дел од Србија.
 
== Наводи ==

Прегледник