Разлика помеѓу преработките на „Ижорски јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 4 месеци
с
Правилен назив на предлошка, replaced: Уралски-јазици-никулец → Уралски-јазик-никулец
с (Правилен назив на предлошка, replaced: Уралски-јазици-никулец → Уралски-јазик-никулец)
 
}}
 
'''Ингриски''' — [[Балтофински јазици|балтофински јазик]], од групата на [[уралски јазици]]. Ингрискиот е скоро исчезнат јазик кој се зборува од [[Ижори]]те во [[Ингрија]], [[Русија]]. Јазикот го зборуваат едвај 120 лица, и повеќето од нив се постари. Јазикот го споделува истото име со југоисточната група дијалекти на [[фински]]от јазик.
 
== Азбука==
* [http://wiki.verbix.com/Languages/Ingrian Глаголи во ингрискиот]
 
{{Уралски-јазицијазик-никулец}}
{{Уралски јазици}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Балтофински јазици]]
[[Категорија:Јазици во Русија]]

Прегледник