Разлика помеѓу преработките на „Фински јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎Статус: Јазична исправка, replaced: официјален статус → службен стгатус using AWB
с (Јазична исправка, replaced: официјалните јазици → службените јазици (2) using AWB)
с (→‎Статус: Јазична исправка, replaced: официјален статус → службен стгатус using AWB)
 
==Статус==
Финскиот јазик е еден од двата официјални јазика во [[Финска]], другиот е шведскиот. Според податоците од 2010 година, само 5,42% од населението на Финска зборува шведски.<ref name=lang_stats>{{cite web|author=Statistics Finland |url=http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto_en.html |title=Tilastokeskus&nbsp;– Population |publisher=Stat.fi |date= |accessdate=2011-12-17}}</ref>) Финскиот е еден од службените јазици на [[Европска Унија|Европската Унија]] и има официјаленслужбен статусстгатус на малцински јазик во [[Шведска]].
 
==Дијалекти==

Прегледник