Симоне Консони: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.080 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{MedalSilver|Ивлин 2016|екипна потера}}
{{MedalSilver|Берлин 2017|екипна потера}}
| updated = 61 февруарисептември 2018
}}
 
'''Симоне Консони''' ({{lang-it|Simone Consonni}}; р. {{роден|12|септември|1994}}) — [[италија]]нски професионален [[Велодромски велосипедизам|велодромски]] и [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|UAD}}.<ref name="PCS">{{нмс|url= http://www.procyclingstats.com/rider/Simone_Consonni|title=Simone Consonni|accessdate=20 февруари 2015|work=Pro Cycling Stats}}</ref>
 
Во август 2018 година бил именуван во почетниот состав на екипата за [[Вуелта а Еспања 2018]].<ref name="2018Vuelta">{{нмс|url= https://www.procyclingstats.com/race/vuelta-a-espana/2018/startlist|title=2018: 73rd Vuelta a España: Start List|accessdate=22 август 2018|work=Pro Cycling Stats}}</ref>
 
== Достигнувања ==
;2013
: 1. [[Податотека:MaillotItalia.svg|20п]] Национално велодромско првенство - омниум
;2014
: 2. Гран Премио дела Либерационе
;2015
: 1. Ла Кот Пикард
: 2п2. [[Податотека:Silver medal blank.svg|15п]] [[Светско првенство во друмски велосипедизам 2015|Светско друмско првенство под 23 години]]
: 2. [[Податотека:Silver medal europe.svg|15п]] Европско велодромско првенство - елиминациска трка
: 6. Меморијал Денис Ѕанете е Даниеле дел Бен
;2016
: 1. [[Податотека:MaillotItalia.svg|20п]] Национално друмско првенство под 23 години
: 1. [[Податотека:gold medal blank.svg|15п]] Светски велодромски куп - екипна потера (со [[Лијам Бертацо]], [[Франческо Ламон]] и [[Филипо Гана]])
: 2. [[Податотека:Silver medal europe.svg|15п]] Европско велодромско првенство - екипна потера
: 3. [[Податотека:Bronze medal blank.svg|15п]] Светско велодромско првенство - екипна потера
: 5. [[Гран при де Фурмје]]
: 9. [[Класик Бретања 2017|Класик Бретања]]
: 9. [[ГП Бруно Бегели]]
;2018
: [[Трка околу Словенија]]
::1. [[Податотека:Jersey blue.svg|20п]] Бодовен пласман
::1. Етапа 1
: Светско велодромско првенство
::3. [[File:Bronze medal blank.svg|15п]] Омниум
::3. [[File:Bronze medal blank.svg|15п]] Екипна потера
: 5. [[Класик Лондон-Сари 2018|Класик Лондон-Сари]]
{{colend}}
 

Прегледник