Стевчо Јакимовски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.700 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(→‎Политичка кариера: дополнување)
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за личност функционер
|имеname = Стевчо Јакимовски
|портретimage = Stevco Profuilna slika za Wikipedia.JPG
|imagesize = 200px
|px=200п
|описoffice1 = [[Општина Карпош|Градоначалник на Општина Карпош]]
|president1 =
|наставка=
|primeminister1 =
|роден-дата={{роден на|27|август|1960}}
|deputy1 =
|роден-место={{роден во|Подржи Коњ}}, [[Македонија]]
|term_start1 =[[2009]]
|починал-
|term_end1 = ''во служба''
|починал-
|predecessor1 = [[Андреј Петров]]
|successor1 = -
|office2 = [[Општина Карпош|Градоначалник на Општина Карпош]]
|president2 =
|primeminister2 =
|deputy2 =
|term_start2 =2000
|term_end2 = 2003
|predecessor2 = ?
|successor2 = [[Андреј Петров]]
|office3 = [[Министер за економија на Македонија|Министер за економија]]
|president3 =
|primeminister3 =[[Владо Бучковски]]
|deputy3 =
|term_start3 =[[2 јуни]] [[2004]]
|term_end3 = [[15 ноември]] [[2004]]
|predecessor3 = [[Илиjа Филиповски]]
|successor3 = [[Фатмир Бесими]]
|office4 = [[Министер за труд и социјална политика на Македонија|Министер за труд и социјална политика ]]
|president4 =
|primeminister4 =[[Владо Бучковски]]
|deputy4 =
|term_start4 =[[15 ноември]] [[2004]]
|term_end4 = [[28 август]] [[2006]]
|predecessor4 = [[Јован Манасиевски]]
|successor4 = [[Љупчо Мешков]]
|роден-датаbirth_date = {{роден на|27|август|1960}}
|birth_place = [[Подржи Коњ]], [[Крива Паланка]]
|death_date =
|death_place =
|nationality = [[Македонец]]
|party = [[ЛДП]]<br>[[СДСМ]]<br>ГРОМ
|spouse =
|children =
|alma_mater =
|profession =
|religion =
|website =
}}
 
'''Стевчо Јакимовски''' (р. [[27 август]] [[1960]] во с. [[Подржи Коњ]], [[Кривопаланечко]]) — претседател на партијата Граѓанска опција за Македонија ([[ГРОМ]]) и градоначалник на [[Општина Карпош]].<ref>[http://www.karpos.gov.mk/page/gradonacalnik Официјална страница]</ref>
 

Прегледник