Разлика помеѓу преработките на „Урду“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 26 бајти ,  пред 7 години
с
fixing dead links
с (fixing dead links)
Стандардниот урду јазик е еден од дваетсетте најголеми јазици покрај сите јазици. Тој е еден од 23 официјални јазици во Индија и е национален јазик на Пакистан.
 
Урду јазикот често е споредуван со хинди јазикот, другата стандардизирана форма на хиндистанскиот јазик<ref>http://www.britannica.com/EBchecked/topic/266241/Hindi-language</ref>. Главната разлика помеѓу двата јазика е тоа што урду се пишува со писмото [[насталик]] и зборовите се под влијание на арапски и персиски јазик<ref>http://www.languageinindia.com/oct2001/punjab1.html</ref> додека стандардниот хинди јазик се пишува со [[деванагари]] и зборовите се под влијание на санскритски јазик<ref>http://www.geocities.com/sikmirza/arabic/hindustani.html</ref><ref> http://dictionary.reference.com/browse/urdu</ref>. Според одередени научници и лингвисти, урду и хинди се два стандарди на еден ист јазик<ref>http://mesa.ucdavis.edu/hindiurdu/index.html</ref> а од друга страна, други ги класифицираат посебно поради социолингвистички причини.<ref>http://archive.is/20130105062955/india_resource.tripod.com/Urdu.html</ref>.
 
== Распространетост ==

Прегледник