Податотека:Flag of Romania.svg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(SVG податотека, номинално 600 × 400 пиксели, големина: 297 бајти)

Врска до Ризницата Ова е податотека од Ризницата на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на нејзината описна страница.
Заедничката ризница е складиште на слободно-лиценцирани слики и снимки. И Вие можете да помогнете.

Опис

Опис
Български: Знаме на Румъния
Brezhoneg: Banniel Roumania
Словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: ꙁна́мѧ Роумꙑні́ꙗ
Čeština: Rumunská vlajka
Cymraeg: Baner Rwmania
Gaeilge: Bratach na Rómáine
Հայերեն: Ռումինիայի դրոշը
Latviešu: Rumānijas karogs
Македонски: Знаме на Романија
Malti: Bandiera tar-Rumanija
Nederlands: Vlag van Roemenië
Romani: Styago Rumuniya
Русский: Флаг Румынии
Srpskohrvatski / српскохрватски: Zastava Rumunjske
Slovenčina: Vlajka Rumunska
Slovenščina: Zastava Romunije
Српски / srpski: Zastava Rumunije
Татарча/tatarça: Rumıniya bayrağı
Українська: Прапор Румунії
ייִדיש: פאן רומעניעס
Датум
Извор сопствено дело
Автор AdiJapan
Други верзии

Colors

Flag of Romania (construction).png

Construction sheet of the Flag of Romania as depicted in Law nr. 75 from 26 August 1994.

  • l = 2/3 × L
  • C = 1/3 × L

Pantone colors and RGB values from Vexilla Mundi, which cites “Album des pavillons nationaux et des marques distinctives” / “National flags and distinctive markings” by Armand du Payrat and Daniel Roudaut (illustrations), 2000:

Colour Space Blue Yellow Red
Pantone® 280c 116c 186c
RGB 0-43-127 252-209-22 206-17-38
Web #002B7F #FCD116 #CE1126

Please see Image talk:Flag of Romania.svg for any debate regarding correct colors.

Лиценцирање

Implicit public domain, as per Romanian copyright law.

Public domain
Според Законот за авторското право и сродните права на Романија Закон бр. 8/1996 од 14 март, 1996 со подоцнежни амандмани Глава 3 Член 9 следниве документи не уживаат заштита на авторски права:
  • (a) идеи, теории, замисли, научни откритија, процедури, работни методи, или математички концепти како такви и изуми, содржани во едно дело, како и било каква нивна адаптација, запис, објаснение и изразување;
  • (b) службени текстови од политички, законодавен, административен или правосуден карактер, и нивни службени преводи;
  • (c) официјални симболи на државата, јавните власти и организации, како што се грбоците, печатите, знамињата, амблемите, штитовите, значките и медалите;
  • (d) платежни средства;
  • (e) новости и информации од печатот;
  • (f) прости факти и податоци.

Покрај ова, според Глава 10 Член 85 Став 2,

  • Фотографии на писма, сопственички листови, документи од кој било вид, технички цртежи и други слични хартии не уживаат заштита на авторски права.
Затоа оваа слика се смета дека е во јавна сопственост низ цел свет, иако некои од горенаведените категории може да подлежат на ограничувања на нивната употреба во рамките на Романија.

العربية | Deutsch | English | français | italiano | македонски | română | русский | sicilianu | +/−

Coat of arms of Romania.svg

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

(најнови | најстари) Погледајте (понови 10 | ) (10 | 20 | 50 | 100 | 250 | 500).
Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна19:37, 20 мај 2016Минијатура на верзијата од 19:37, 20 мај 2016600 × 400 (297 бајти)~rileyFulfilling edit request by Tcfc2349. Thanks for helping! // Editing SVG source code using User:Rillke/SVGedit.js; upload handled by User:Rillke/MwJSBot.js
15:19, 6 мај 2012Минијатура на верзијата од 15:19, 6 мај 2012600 × 400 (262 бајти)ElMa-saReverted to version as of 09:12, 10 March 2009
14:12, 4 мај 2012Минијатура на верзијата од 14:12, 4 мај 2012450 × 300 (243 бајти)Magasjukur2Simplified SVG-code
12:30, 4 мај 2012Минијатура на верзијата од 12:30, 4 мај 2012450 × 300 (2 КБ)NewncartsRoumania 2012
11:12, 10 март 2009Минијатура на верзијата од 11:12, 10 март 2009600 × 400 (262 бајти)AdiJapansimplified SVG codes
20:15, 5 септември 2008Минијатура на верзијата од 20:15, 5 септември 2008450 × 300 (388 бајти)PatríciaRfrom http://tools.wikimedia.pl/~beau/imgs/ (recovering lost file)
14:19, 11 декември 2007Нема минијатура (388 бајти)AdiJapanColors from [http://www.vexilla-mundi.com/ Vexilla Mundi]: 0 43 127, 252 209 22, 206 17 38 (#002B7F, #FCD116, #CE1126)
20:02, 7 декември 2007Минијатура на верзијата од 20:02, 7 декември 2007450 × 300 (388 бајти)AdiJapanColors calculated as an average from several photographs, details soon on the talk page.
04:21, 6 декември 2007Минијатура на верзијата од 04:21, 6 декември 2007450 × 300 (629 бајти)Zscout370If the blue is the only issue with the flag, then why were the other colors changed. Anyways, using the blue from the current image and going with a previous red and yellow.
18:11, 3 декември 2007Минијатура на верзијата од 18:11, 3 декември 2007450 × 300 (753 бајти)Westerblue is to light
(најнови | најстари) Погледајте (понови 10 | ) (10 | 20 | 50 | 100 | 250 | 500).

Податотекава се користи во повеќе од 100 страници. Следниов список ги прикажува само првите 100 страници што ја користат податотеката. Целосен список ќе најдете тука.

Глобална употреба на податотеката

Метаподатоци