Прејди на содржината

Марли ле Роа

Координати: 48°52′03″N 2°05′41″E / 48.8675° СГШ; 2.094722° ИГД / 48.8675; 2.094722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мерли ле Роа
Местоположбата во рамките на Париз
Местоположбата во рамките на Париз
Координати: 48°52′03″N 2°05′41″E / 48.8675° СГШ; 2.094722° ИГД / 48.8675; 2.094722
ЗемјаФранција
РегионИл де Франс
ДепартманИвлин
ОкругСен Жермен ан Ле
КантонМарли-ле-Роа
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Жан Ив Перо
Површина16,54 км2 (253 ми2)
Население (2006)216.897
 • Густина26/км2 (67/ми2)
INSEE/Пошт. бр.78372 / 78160
Надм. висина48 м
(прос. 127 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Марли ле Роа (француски: Marly-le-Roi) — општина во западните предградија на Париз, Франција. Оддалечена е 18.4 km од центарот на Париз.

Мештаните се нарекуваат „Марлишоа“ (Marlychois) или поретко „Марлезијан“ (Marlésiens).

Познати личности[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]