Космос-96

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-96
Датум на лансирање 23 ноември 1965
Ракета-носач Молнија
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1965
Орбитален наклон 51,9 °
Орбитален период 89,2 минути
Апоапсида 261 км
Периапсида 209 км
Меѓународна ознака 1965-094A

Космос-96 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 23 ноември 1965. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 261 km, а најмалото на 209 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]