Космос-57

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-57
Датум на лансирање 22 февруари 1965
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 64,7 °
Орбитален период 90,4 минути
Апоапсида 427 км
Периапсида 165 км
Меѓународна ознака 1965-012A

Космос-57 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 22 февруари 1965. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,7 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 427 km, а најмалото на 165 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]