Космос-63

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-63
Тип на мисија воен комуникациски сателит
Датум на лансирање 15 март 1965
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1967
Орбитален наклон 56,0 °
Орбитален период 104,2 минути
Апоапсида 1655 км
Периапсида 259 км
Меѓународна ознака 1965-020C

Космос-63 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 15 март 1965 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 50 килограми. Космос-63 бил воен и комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 104,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 56,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1655 км, а најмалото на 259.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]