Космос-25

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-25
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Дњепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 27 февруари 1964
Ракета-носач Космос
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1964
Орбитален наклон 49,0 °
Орбитален период 92,0 минути
Апоапсида 494 км
Периапсида 260 км
Меѓународна ознака 1964-010A

Космос-25 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 27 февруари 1964. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 355 килограми. Космос-25 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 49,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 494 km, а најмалото на 260 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]