Космос-39

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-39
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 18 август 1964
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1964
Орбитален наклон 56,1 °
Орбитален период 93,2 минути
Апоапсида 667 км
Периапсида 204 км
Меѓународна ознака 1964-046B

Космос-39 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 18 август 1964 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 50 килограми. Космос-39 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 93,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 56,1°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 667 км, а најмалото на 204.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]