Космос-8

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Космос-8
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Дњепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 18 август 1962
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1963
Орбитален наклон 48,9 °
Орбитален период 92,8 минути
Апоапсида 569 км
Периапсида 259 км
Меѓународна ознака 1962-038A

Космос-8 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[edit | edit source]

Општи податоци[edit | edit source]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 18 август 1962. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 337 килограми. Космос-8 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци[edit | edit source]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 48,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 569 km, а најмалото на 259 km.

Поврзано[edit | edit source]

Литература[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]