Прејди на содржината

Космос-14

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-14
Датум на лансирање 13 април 1963
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1963
Орбитален наклон 48,9 °
Орбитален период 91,6 минути
Апоапсида 444 км
Периапсида 262 км
Меѓународна ознака 1963-010A

Космос-14 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 13 април 1963 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 91,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 48,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 444 км, а најмалото на 262.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]