Космос-92

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-92
Датум на лансирање 16 октомври 1965
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 89,8 минути
Апоапсида 334 км
Периапсида 201 км
Меѓународна ознака 1965-083A

Космос-92 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 16 октомври 1965. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 334 км, а најмалото на 201.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]