Космос-85

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Космос-85
Датум на лансирање 9 септември 1965
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 64,9 °
Орбитален период 89,3 минути
Апоапсида 285 км
Периапсида 203 км
Меѓународна ознака 1965-071A

Космос-85 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[edit | edit source]

Општи податоци[edit | edit source]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 9 септември 1965. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[edit | edit source]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 285 km, а најмалото на 203 km.

Поврзано[edit | edit source]

Литература[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]