Космос-1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1
Тип на мисија сателит наменет за истражување на јоносферата
Датум на лансирање 16 март 1962
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1962
Орбитален наклон 49,0 °
Орбитален период 93,9 минути
Апоапсида 731 км
Периапсида 208 км
Меѓународна ознака 1962-008A

Космос-1 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 16 март 1962 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 315 килограми. Космос-1 бил сателит наменет за истражување на јоносферата.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 93,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 49,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 731 км, а најмалото на 208.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]