Космос-64

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-64
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 25 март 1965
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 89,0 минути
Апоапсида 256 км
Периапсида 203 км
Меѓународна ознака 1965-025A

Космос-64 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 25 март 1965. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4720 килограми. Космос-64 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 256 km, а најмалото на 203 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]