Космос-70

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-70
Датум на лансирање 2 јули 1965
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1966
Орбитален наклон 48,7 °
Орбитален период 98,1 минути
Апоапсида 1113 км
Периапсида 225 км
Меѓународна ознака 1965-052A

Космос-70 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 2 јули 1965. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 98,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 48,7 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1113 km, а најмалото на 225 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]