Прејди на содржината

Космос-24

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-24
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 19 декември 1963
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 90,4 минути
Апоапсида 392 км
Периапсида 199 км
Меѓународна ознака 1963-052A

Космос-24 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 19 декември 1963 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4730 килограми. Космос-24 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 392 км, а најмалото на 199.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]