Прејди на содржината

Космос-17

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-17
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Днепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 22 мај 1963
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1965
Орбитален наклон 48,9 °
Орбитален период 94,7 минути
Апоапсида 751 км
Периапсида 265 км
Меѓународна ознака 1963-017A

Космос-17 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 22 мај 1963 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 322 килограми. Космос-17 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 48,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 751 км, а најмалото на 265.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]