Космос-79

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-79
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 25 август 1965
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 64,9 °
Орбитален период 89,9 минути
Апоапсида 338 км
Периапсида 205 км
Меѓународна ознака 1965-069A

Космос-79 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 25 август 1965. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4730 килограми. Космос-79 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 338 км, а најмалото на 205.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]