Космос-42

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-42
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 22 август 1964
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1965
Орбитален наклон 49,0 °
Орбитален период 97,7 минути
Апоапсида 1076 км
Периапсида 228 км
Меѓународна ознака 1964-050A

Космос-42 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 22 август 1964 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 100 килограми. Космос-42 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 97,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 49,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1076 км, а најмалото на 228.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]