Космос-46

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-46
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 24 септември 1964
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 51,2 °
Орбитален период 89,2 минути
Апоапсида 261 км
Периапсида 210 км
Меѓународна ознака 1964-059A

Космос-46 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 24 септември 1964. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4730 килограми. Космос-46 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,2 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 261 km, а најмалото на 210 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]