Космос-87

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-87
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 18 септември 1965
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 56,0 °
Орбитален период 115,4 минути
Апоапсида 1648 км
Периапсида 1304 км
Меѓународна ознака 1965-073B

Космос-87 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 18 септември 1965. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 50 килограми. Космос-87 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 115,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 56,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1648 km, а најмалото на 1304 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]