Космос-5

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-5
Тип на мисија сателит наменет за истражување на вселената, Земјата и горните слоеви на атмосферата
Датум на лансирање 28 мај 1962
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1963
Орбитален наклон 49,0 °
Орбитален период 102,0 минути
Апоапсида 1500 км
Периапсида 207 км
Меѓународна ознака 1962-020A

Космос-5 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 28 мај 1962 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 280 килограми. Космос-5 бил сателит наменет за истражување на вселената, Земјата и горните слоеви на атмосферата.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 102,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 49,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1500 км, а најмалото на 207.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]