Космос-26

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-26
Датум на лансирање 18 март 1964
Носечка ракета Р-12 Двина (8К63, НАТО ознака SS-4 Sandal), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1964
Орбитален наклон 48,9 °
Орбитален период 90,8 минути
Апоапсида 367 км
Периапсида 263 км
Меѓународна ознака 1964-013A

Космос-26 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 18 март 1964 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 48,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 367 км, а најмалото на 263.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]