Прејди на содржината

Космос-47

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-47
Датум на лансирање 6 октомври 1964
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 64,6 °
Орбитален период 90,0 минути
Апоапсида 383 км
Периапсида 174 км
Меѓународна ознака 1964-062A

Космос-47 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 6 октомври 1964 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 383 км, а најмалото на 174.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]