Космос-47

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-47
Датум на лансирање 6 октомври 1964
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 64,6 °
Орбитален период 90,0 минути
Апоапсида 383 км
Периапсида 174 км
Меѓународна ознака 1964-062A

Космос-47 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 6 октомври 1964. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 383 km, а најмалото на 174 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]