Космос-67

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Космос-67
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 25 мај 1965
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 51,8 °
Орбитален период 89,9 минути
Апоапсида 337 км
Периапсида 203 км
Меѓународна ознака 1965-040A

Космос-67 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[edit | edit source]

Општи податоци[edit | edit source]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 25 мај 1965. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4730 килограми. Космос-67 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[edit | edit source]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 337 km, а најмалото на 203 km.

Поврзано[edit | edit source]

Литература[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]