Космос-4

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-4
Тип на мисија сателит наменет за истражување на вселената, Земјата и горните слоеви на атмосферата
Датум на лансирање 26 април 1962
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 90,8 минути
Апоапсида 330 км
Периапсида 298 км
Меѓународна ознака 1962-014A

Космос-4 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 26 април 1962 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4600 килограми. Космос-4 бил сателит наменет за истражување на вселената, Земјата и горните слоеви на атмосферата.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 330 км, а најмалото на 298.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]