Космос-65

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-65
Датум на лансирање 17 април 1965
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 89,7 минути
Апоапсида 317 км
Периапсида 205 км
Меѓународна ознака 1965-029A

Космос-65 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 17 април 1965. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 317 км, а најмалото на 205.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]